آمریکا از اسنودن بر سر کتاب تازه‌اش شکایت کرد

به گزارش بازتاب خبر، ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا کتاب تازه‌اش با نام “مدرک دائمی” را این هفته منتشر کرده است.

در بیانیه وزارت دادگستری درباره ثبت این شکایت علیه اسنودن آمده است: این شکایت ادعا می‌کند که اسنودن این کتاب را بدون اینکه مورد بررسی نهادهای مربوطه قرار بگیرد، منتشر کرده که نقض الزامات بیانی او بر مبنای توافقاتی است که پیشتر امضا کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این شکایت آمده است که اسنودن به صورت عمومی درباره مسائل اطلاعاتی صحبت کرده که آمریکا آن را نقض توافقات عدم افشای اطلاعات می‌داند.

طبق این بیانیه اما آمریکا به دنبال توقف انتشار یا توزیع این کتاب نیست.

این بیانیه می‌افزاید: به دلیل نقض الزامات پیمانی و عدم تسلیم این کتاب به دولت برای بررسی آن پیش از انتشار، دولت به دنبال بازیابی درآمد به دست آمده از سوی اسنودن با انتشار این کتاب است.

شکایتی علیه ناشر این کتاب نیز در حال تنظیم است تا مبلغی به اسنودن پرداخت نشود.

زاکاری ترویلیگر، دادستان آمریکایی اظهار کرد: اطلاعات باید از کشور حفاظت کنند نه اینکه برای فردی سود شخصی داشته باشند. این شکایت به این منظور تنظیم شده که ادوارد اسنودن هیچ سود مالی‌ای از نقض اعتمادی که به او شده، به دست نیاورد.

اسنودن پس از افشای هزاران سند مربوط به برنامه‌های جاسوسی دولت آمریکا و متهم شدن به جاسوسی، در سال ۲۰۱۳ در روسیه پناهنده شد و اقامت او در این کشور تا سال ۲۰۲۰ تمدید شده است.

انتهای پیام

کد خبر: 26074
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.