آیا بلیط چارتر همیشه ارزان‌تر از سایر بلیط‌هاست؟

خیلی از ما سفر با هواپیما را به انواع سفرهای دیگر ترجیح می‌دهیم و دلیل این ترجیح هم واضح است: هواپیما ما را سریع‌تر و راحت‌تر به مقصد می‌رساند. در سفرهای هوایی خبری از توقف‌های بین مسیر، پیاده شدن از وسیله و مسیرهای چندساعته پر از خستگی نیست، بلکه در یک وسیله سریع و پیشرفته در کمترین زمان به مقصد می‌رسیم. البته این میان یک عامل است که ما را محدود می‌کند و آن بلیط هواپیما است. خرید بلیط هواپیما به ارزانی بقیه بلیط‌ها نیست و همین موضوع باعث می‌شود خیلی از ما در این زمینه با محدودیت مواجه باشیم. چاره چیست؟

 

بلیط چارتر را بیشتر بشناسیم

«چارتر» در واقع به معنیِ «دربست کرایه دادن» است. وقتی صندلی‌های یک وسیله حمل و نقل مثل هواپیما به تعداد زیادی موجود باشد، توسط یک دفتر گردشگری یا آژانس هواپیمایی چارتر می‌شود و بعد به قیمتی ارزان‌تر از قیمت بلیط هواپیمای سیستمی، به فروش می‌رسند. پرواز چارتری با همان کیفیت و زمان پرواز عادی انجام می‌شود اما قیمتش بیشتر اوقات بسیار کمتر از بقیه پروازها است، برای همین دانشجوها و افرادی که زیاد به شهرهای دور سفر می‌کنند، چارتر را همیشه به عنوان یک گزینه اقتصادی در نظر می‌گیرند. در پروازهای چارتری، شما بلیط هواپیما را از هواپیمایی نمی‌خرید بلکه از آژانسی می‌خرید که آن را چارتر کرده است. آژانس در این خرید در واقع واسطه شما و هواپیمایی برای خرید بلیط هواپیما است.

قیمت بلیط چارتری چطور تعیین می‌شود

شاید بشود بزرگ‌ترین مزیت بلیط چارتر را متغیر بودن قیمت آن دانست. یعنی اگر زود اقدام کنید و وقت و حوصله داشته باشید، ممکن است بتوانید با قیمتی حتی نصف چیزی که در ابتدا دیده‌اید بلیط هواپیما بخرید. قیمت بلیط‌های چارتر، پیرو یک اصل اولیه عرضه و تقاضاست. یعنی هرچه تقاضا کمتر (یا پراکنده‌تر) باشد قیمت‌ها پایین‌تر می‌آیند و  هرچه ترافیک پروزای بیشتر شود، قیمت بلیط هم بالا خواهد رفت. شرکت‌هایی که بلیط را چارتر می‌کنند باید به ازای صندلی‌های خالی به هواپیمایی هزینه بدهند بنابراین بلیط را هر طور شده خواهند فروخت، این یعنی سود برای شما در خرید بلیط هواپیما. پس اگر باتجربه باشید و کمی در مورد بلیط‌های چارتری بخوانید، احتمالا بلیطتان را خیلی ارزان می‌خرید. این نکته را فراموش نکنید که در زمان‌های اوج ترافیک پرواز (مثل شروع تابستان، عید نوروز، اعیاد مذهبی و تعطیلات سالانه) قیمت بلیط چارتر خیلی با بلیط‌های سیستمی تفاوتی نخواهد داشت. چون درخواست برای بلیط خیلی زیاد است و همه بلیط‌ها به هر صورت فروش می‎روند. حتما شما هم متوجه شده‌اید که گاهی در زمان اوج درخواست، قیمت بلیط چارتر حتی از بلیط‌های سیستمی هم بیشتر می‌شود.

خرید بلیط چارتر از علی بابا با چند کلیک

اگر از پدرها و مادرها بپرسیم که چطور بلیط هواپیما می‎خریدند، احتمالا باید به قصه یک فرایند طولانی از رفتن به فرودگاه یا تماس با دفتر هواپیمایی، مراجعه حضوری با مدارک و پرینت یک دفترچه چند صفحه‌ای بلیط گوش کنیم. این روزها اما خرید بلیط هواپیما مثل بیشتر جنبه‌های زندگی قرن بیست و یکم، به کمک اینترنت و تنها با چند کلیک و صرف کمتر از پنج دقیقه وقت انجام می‌شود. در وب سایت علی بابا شما می‌توانید هواپیمایی‌ها، ساعت‌ها و از همه مهم‌تر قیمت‌های مختلف و متنوع بلیط‌های چارتر را ببینید و بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید. همچنین در هر پرواز، می‌توانید دقیقا بخوانید که چند صندلی از هواپیما باقی مانده. علاوه بر همه این‌ها در صفحه خرید بلیط چارتر از علی بابا، می‌توانید قیمت‌ها یا هواپیمایی‌ها را فیلتر کنید و تنها پروازهایی را ببینید که مطلوب شما هستند. یکی از ویژگی‌های خاص علی بابا این است که می‌تواند بلیط چارتر شما را پس بگیرد. اگر بلیط خریده‌اید و حالا به هر دلیلی نمی‌توانید در پروازتان حاضر باشید، علی بابا بلیط شما را (به شرطی که با نرخ مصوب خریداری کرده باشید) پس می‌گیرد و با پرداخت جریمه به شما برمی‌گرداند (میزان جریمه را شرکت‌های چارترکننده تعیین می‌کنند). مراقب باشید که پس دادن بلیط چارتر را خیلی به تعویق نیاندازید چون بیشتر شرکت‌ها از یک روز مانده به پرواز، دیگر مسئولیتی در قبال استرداد بلیط قبول نمی‎کنند.

 

 

 

چه زمانی بلیط چارتری بخریم؟

بعضی از مسیرهای پروازی در همه زمان‌‌های سال پرتردد هستند و آژانس‌ها برای آن‌ها همیشه بلیط چارتر دارند (مثلا مسیری مثل بلیط هواپیما تهران مشهد یا شیراز تهران هر روز چندین پرواز چارتری دارند) و برای همین قیمت نسبتا ثابتی دارند. اما در تعطیلات، عید نوروز یا انواع مناسبت‌های مذهبی و عزاداری‎‌ها بهتر است از چند هفته قبل سفرتان را برنامه‌‌ریزی کنید و بلیط هواپیما بخرید چون با نزدیک شدن به زمان پرواز ممکن است بلیط‌های چارتر افزایش قیمت داشته باشند.

چاپ چاپ کد خبر | : 28077
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.