- بازتاب نیوز - http://baztab-news.ir -

استقبال اتحادیه عرب از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش بازتاب خبر، به نقل از روسیا الیوم، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در جریان سخنرانی خود در نشست عالی‌رتبه‌ای که اتحادیه اروپا پیرامون بحران سوریه در حاشیه فعالیت‌های هفتاد و چهارمین دور از نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار کرد، گفت: امروز خطرناک‌ترین مساله‌ای که سوریه با آن مواجه است، درگیری‌ بر سر منافع و دستورکارهای خارجی است و تمامیت ارضی سوریه باید در اولویت همه طرف‌ها باشد.

وی تاکید کرد، حل بحران سوریه از طریق تجزیه کشور به مناطق تحت سلطه خارجی‌ها، حل نمی‌شود، برخی از قدرت‌های منطقه نابودی سوریه را فرصتی برای گسترش و تحکیم نفوذ خود می‌دانند و این مساله برای سوری‌ها و عرب‌ها غیر قابل قبول است و راه‌ را برای حل طولانی مدت بحران سوریه هموار نمی‌کند.

در این نشست عالی‌رتبه که با نظارت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، تعدادی از وزرای خارجه کشورهای ذی‌ربط با بحران سوریه و در راس آنها اردن، ترکیه، لبنان و ایران و همچنین گی‌یر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه مشارکت داشتند.

پیشتر آنتونیو گوترش، دبیرکل اتحادیه عرب از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه خبر داد و گفت، این کمیته باید طی هفته‌های آتی کار خود را آغاز کند.

تشکیل کمیته قانون اساسی اقدام مهمی در چارچوب تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ بیش از هشت ساله سوریه محسوب می‌شود. قرار است این کمیته ۱۵۰ عضو داشته باشد، ۵۰ تن از اعضا توسط دولت دمشق، ۵۰ تن توسط مخالفان دولت و ۵۰ تن مانده را نیز نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه انتخاب می‌کند. اما هنوز درباره اسامی لیست سوم که محل اختلاف میان دمشق و سازمان ملل است، توافقی صورت نگرفته است.

علاوه بر ترکیب کمیته قانون اساسی، مخالفان و دولت دمشق همچنین پیرامون ساز و کار این کمیته و توزیع مسؤولیت‌ها میان اعضا اختلاف نظر دارند.

روند تشکیل این کمیته از چند ماه پیش به دلیل اختلافات موجود میان دولت دمشق و سازمان ملل پیرامون تعیین برخی از اعضای آن متوقف شده بود.

انتهای پیام