تأکید دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه بر فعالیت بین رشته‌ای ریاضی با سایر علوم

دکتر سیامک یاسمی در گفت‌وگو با بازتاب خبر اظهار کرد: اما اکنون چندین دهه از فعالیت‌های موثر بین رشته‌ای در کشورهای پیشرفته گذشته است. از جمله می‌توان به دوره کوتاه مدتی در سال 2005 در دانشگاه برکلی اشاره کرد.

وی افزود: این دوره توسط دو محقق به نام‌های «اشتورمفلس» و «پچر» برگزار شد. در ابتدا چهار گروه مختلف از دانشجویان رشته‌های جبر، علوم کامپیوتر، زیست‌شناسی و آمار بطور جداگانه روی مسائل تخصصی تهیه شده کار کردند و در قسمت دوم ارتباط این مسائل توسط دو برگزارکننده در جلسه مشترکی به محققان رشته‌های مختلف اعلان شد.

دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه گفت: با توجه به نتایج قابل توجه این دوره، همه فعالیت‌های آن در کتابی با عنوان جبر آماری و محاسبات زیستی توسط انتشارات کمبریج به چاپ رسید.

دکتر یاسمی خاطرنشان کرد: استفاده از علوم ریاضی در مباحث کاربردی هم توسط مراکز بنام بین‌المللی در حال انجام است. از جمله می‌توان به کنفرانس جبر کاربردی و علوم داده‌ها که قرار است در موسسه ماکس پلانکف لاپزیک-آلمان برگزار شود، اشاره کرد.

وی یادآور شد: خیام نیشابوری از نخستین ریاضی‌دانانی بود که علم جبر را آغاز کرد و از این‌رو کشور ایران همواره در این شاخه فعالیت گسترده‌ای به انجام می‌رسانده است. هم‌اکنون هم متخصصین خوبی در زمینه جبر در کشور فعالیت دارند. اما متأسفانه فعالیت‌ها حول و حوش مسائلی است که از نظر بین‌المللی جزو مسائل پر اهمیت نیست و از طرف دیگر در زمینه کاربرد این رشته نیز فعالیت محسوسی مشاهده نمی‌شود.

دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه با اشاره به وجود نظریه اعداد در دنیای ریاضی خاطرنشان کرد: تاکنون شماری از افراد (حدود 8 نفر) در جبر جابجایی در دانشکده شفلد تحصیل کردند و به ایران بازگشتند در جبر جابجایی بخش‌های زیادی هندسه جبری با یک تفکر وجود دارد.

دکتر یاسمی با بیان این‌که امروزه اکثر بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های کامپیوتری در مرکز پژوهشی خود از علم ریاضی و بالاخص جبر و ترکیبات استفاده می‌کنند، یادآور شد: متأسفانه در کشور به علم ریاضی اهمیت چندانی داده نمی‌شود و باید مسئولان مراکز علمی چاره‌ای برای این کار بیابند.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 27874
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.