خادمی: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز سال‌هاست که توسط ایران تامین شده است

هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با بازتاب خبر در واکنش به تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف نظامی در خلیج فارس با ادعای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس بیان کرد: حضور  آمریکا و سایر کشورها در دریای خلیج فارس کاملا یک اقدام غیر قانونی است. دریای خلیج فارس و تنگه هرمز در حریم دریایی ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد و هزاران سال است که اینگونه بوده و کشورهای منطقه خود قادر به تامین امنیت خلیج فارس هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: ورود آمریکا به منطقه خلیج فارس خود باعث ایجاد تنش در منطقه و جهان خواهد شد. آمریکا و کشورهای اروپایی به جای اینکه به دنبال تامین صلح در جهان باشند به فکر بازار فروش اسلحه های خود بوده و به سمت چنین تصمیماتی می روند.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس تصریح کرد: آمریکا همواره باعث تنش و نا آرامی در کشورهایی شده است که به آن اجازه داده اند در آنجا پایگاه داشته باشد. اکنون نیز  تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس با ادعای تامین امنیت هم از لحاظ عرف بین المللی و هم از نظر سازمان ملل غیر قانونی است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه کشورهای منطقه نیز می دانند این اقدام غیر قانونی است، گفت: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز سال هاست که توسط ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس تامین شده است و تاکنون کشتیرانی به راحتی در این دریا انجام شده است. امروز آمریکا به دنبال افزایش تنش در خلیج فارس است و متاسفانه اوایل برخی از کشورهای منطقه نیز به آن کمک کردند اما اکنون متوجه شده اند که همراهی آمریکا اشتباه است.

خادمی در ادامه با تاکید بر اینکه هر گونه ناامنی در خلیج فارس به ضرر کشورهای منطقه خواهد بود، گفت: ایران اجازه نمی دهد آمریکا با پایگاه های خود در کشورهای منطقه، تنش و ناامنی ایجاد کند. کشورهای منطقه نیز که سال ها ایران به عنوان برادر و دوست در کنار آن ها بوده است نباید فریب آمریکا را بخورند. آمریکا صرفا به فکر منافع خود است اما ما کشورهای منطقه هستیم که سال ها در کنار هم بوده و خواهیم بود.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 23957
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.