دولت باغچلی: حمایت ما از نظام ریاست‌جمهوری ترکیه بی‌قیدوشرط است

به گزارش بازتاب خبر، به نوشته خبرگزاری آناتولی، دولت باغچلی، رئیس حزب مخالف “حرکت ملی‌گرای ترکیه” (MHP) در سخنرانی در مقر حزبش در شهر آنکارا به مناسبت عید قربان گفت: این حزب انتظار ندارد در ازای حمایتش از نظام ریاست جمهوری در ترکیه پست و سمتی در کابینه به دست بیاورد.

او خاطر نشان کرد: ما با هیچ‌کس چانه‌زنی نداریم. ما انتظار هیچ چیز در ازای حمایت‌مان نداریم.

در آوریل 2017 رای‌دهندگان ترکیه‌ای به تغییر نظام این کشور از پارلمانی به ریاست‌جمهوری اجرایی رای مثبت دادند.

باغچلی درباره تلاش‌های مشترک ترکیه با آمریکا در زمینه ایجاد یک مرکز عملیات مشترک در ارتباط با برقراری به اصطلاح یک “کُریدور صلح” در شمال سوریه گفت: سیاست ترکیه در کاهش ریسک از طریق متقاعد ساختن آمریکایی‌ها را نباید عجیب دانست. در اینجا می‌توانیم تاثیرات نظام ریاست جمهوری بر سیاست خارجی را در نظر بگیریم.

باغچلی با تاکید بر این که مساله توافق ترکیه با آمریکا مربوط به ایجاد یک “منطقه امن” در شمال سوریه است نه یک “منطقه حائل” اظهار کرد: یک منطقه امن را باید این گونه در نظر گرفت که در آن از ترکیه در برابر عناصر خارجی که استقلال، یکپارچگی و برادری را در کشور ما تهدید می‌کنند محفاظت می‌شود.

در تاریخ هفتم اوت مقامات نظامی آمریکا و ترکیه توافق کردند یک منطقه امن در شمال سوریه تشکیل داده و همچنین یک به اصطلاح کُریدور صلح به منظور تسهیل تحرک آوارگان سوری برای بازگشت به خانه‌هایشان ایجاد کنند.

آنها همچنین بر سر ایجاد یک مرکز مشترک عملیات بین دو طرف توافق کردند.

در عین حال در این توافق تدابیر امنیتی برای رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه در نظر گرفته شد.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 23979
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.