روسیه دلخور از مشکلات ویزای آمریکا سراغ گوترش می‌رود

به گزارش بازتاب خبر، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع دیپلماتیک روز سه‌شنبه گفت: قصد داریم از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بخواهیم تا در این مساله مداخله کرده و برای حل آن تلاش کند.

به گفته این منبع، جلسات کمیته ششم که به مسائل حقوقی رسیدگی می‌کند، از جمعه یا دوشنبه آتی از سر گرفته می‌شود و علت آن مشکلاتی است که دیپلمات‌هایی از روسیه، ایران و کوبا برای اخذ روادید آمریکا داشته‌اند. این منبع تاکید کرد: سازشی حاصل شد تا از سه مورد اول کمیته [مبارزه با تروریسم بین‌المللی، قوانین و مقررات، مسوولیت‌پذیری کیفری برای مقام‌های سازمان ملل] عبور شود تا کار این مجمع متوقف نشود.

این منبع توضیح داد، مابقی برنامه کار و تایید آن بستگی به این دارد که آیا پیشرفتی در قبال امتناع آمریکا از صدور ویزا و اعمال محدودیت‌هایی در تردد دیپلمات‌ها حاصل می‌شود یا خیر.   

اوایل سه‌شنبه ساشا لیورنتی، رئیس کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد از سر گیری کار این نهاد از روز ۱۰ اکتبر ساعت ۱۲ به وقت گرینویچ را مطرح کرد. این کمیته اول همچنین کارش را در روز دوشنبه متوقف کرد چون ایالات متحده از ارائه روادید به برخی از اعضای هیات‌های شرکت‌کننده شامل اعضای هیات روسیه خودداری کرد.

هفته گذشته دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پیشنهادی برای تغییر مکان نشست کمیته اول از نیویورک به وین یا ژنو را مطرح کرد و به مشکلاتی که دیپلمات‌های روس برای اخذ ویزای آمریکا با آن مواجه هستند، اشاره داشت. پولیانسکی گفت، مقام‌های آمریکایی برای برخی از کارشناسان روس که امسال برای شرکت در نشست کمیته اول می‌خواستند به نیویورک بروند، روادید صادر نکرد.

انتهای پیام

کد خبر: 27264
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.