صادرات خرمای فارس سال گذشته به 61 هزار تن رسید

به گزارش بازتاب خبر، یدالله رحمانی شامگاه سه‌شنبه 23 مهر در آئین رونمایی از نخستین سامانه جامع ملی خرما به خبرنگاران گفت: سال گذشته 61 هزار و 258 تن خرما به ارزش 67 میلیون و 669 هزار 667 دلار از فارس صادر شد که به لحاظ وزنی 21 و به لحاظ ارزی 35 درصد رشد را نسبت به سال 96 نشان می‌دهد.

وی وضعیت تولید خرما در فارس را مثبت ارزیابی و اضافه کرد: سال گذشته 29 هزار هکتار و میزان تولید این محصول به بیش از 211 هزار تن رسید که شامل اقلام شاهانی، کبکان، زاهدای، استعمران، پیارم و مضافتی بود.

رحمانی همچنین گفت: هم اینکه 28 واحد دارای پروانه فرآوری و بسته‌بندی خرما با سرمایه گذاری ثابت بیش از 633 میلیارد ریال در فارس فعال است و برای 542 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

معاون امور هماهنگی و اقتصادی استانداری فارس اضافه کرد: در آینده نزدیک با پیوستن  واحد‌های در حال اخذ پروانه بهره‌برداری به خطوط تولید، تعداد کل واحد‌های بسته‌بندی و فرآوری خرما در فارس به 93 واحد افزایش خواهد یافت.

رحمانی گفت: با ایجاد این تعداد واحد صنعتی، برای 770 نفر اشتغال ایجاد شده و قابلیت فرآوری و بسته‌بندی 135 تن خرما حاصل خواهد شد.

رشد 27 درصدی تولید محصولات کشاورزی در کشور

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی نیز در آئین افتتاح دومین نمایشگاه خرما در شیراز گفت: تولید محصولات کشاورزی در شرایط کنونی 122 میلیون تن نسبت به سال گذشته که 97 میلیون تن بوده27 درصد رشد داشته که از این میزان 84 میلیون تن محصولات زراعی، 22 میلیون تن باغی و نیز 16میلیون تن دامی است.

شجری با اشاره به اینکه ظرفیت‌های ویژه‌ای در کشاورزی ایران وجود دارد که ازاین فرصت باید استفاده مطلوب و بهینه شود، افزود: سال گذشته 7 میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش 6.5 میلیون دلار از  منفی 8 میلیارد به منفی 4 میلیارد دلار افزایش‌یافته است.

وی خاطرنشان کرد: ایران با تولید یک‌میلیون و 600 هزار تن خرما  و نیز یک‌میلیون و هزار 250 هزار تن به تربیت مقام‌های اول تا دوم را به خود اختصاص داده است و دراین  زمینه بیش از 50 درصد از این محصولات به کشور‌های عراق، افغانستان، هندوستان، پاکستان و ترکیه صادر می‌شود.

فارس رتبه 2 کشور دربرپایی نمایشگاه

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس نیز با اعلام اینکه فارس در برپایی نمایشگاه رتبه دوم کشور است، گفت: دومین نمایشگاه خرما در قالب بیش از 200 غرفه برپا شده است.

سید محمود موسوی خاطرنشان کرد که 59 درصد شرکت کنندگان این نمایشگاه از فارس و مابقی از سایر استان‌های کشور هستند.

موسوی گفت: سال گذشته 50 عنوان نمایشگاه در شیراز برگزار شد و امسال هم با برگزاری 69 عنوان نمایشگاه بعد از تهران در رتبه دوم قرار گرفته‌ایم.

رئیس جهادکشاورزی فارس نیز در حاشیه افتتاح این نمایشگاه گفت: در 13 شهرستان خرماخیز فارس، 24 هزار نفر به شکل مستقیم و غیر مستقیم به کار اشتغال دارند.

محمدمهدی قاسمی وسعت اراضی زیر کشت خرما در فارس را 30 هزار هکتار و حجم خرمای تولید شده را 180 هزارتن اعلام کرد و گفت: خرمای شاهانی، کبکاب و زاهدی مهمترین انواع خرمای تولیدی فارس به شمار می رود.

به گزارش بازتاب خبر، دومین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی خرما   با همکاری شرکت مدیریت و توسعه فروغ افکار به عنوان مجری شامگاه سه شنبه 23 مهر در نمایشگاه‌های بین‌المللی شیراز آغاز به کار کرد و تا 26 مهر برپا خواهد بود.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 27710
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.