مهجور ماندن نمایش‌های سنتی ایرانی در مشهد؟!

این روزها نمایش «ازدواج مبارک» به نویسندگی و کارگردانی علی اکبر خداشناس در مشهد روی صحنه است؛ نمایشی که دو بازیگر «سیاه» دارد و این دو بازیگر که حدود چهل سال قبل در تئاتر شهر تهران همبازی بودند حالا در مشهد کنار هم بازی می‌کنند.

این نمایش با بازی جواد انصافی و خسرو نایبی‌فر (در نقش سیاه) طبق گفته برخی عواملش به دنبال ایجاد حرکتی تازه در تئاتر مشهد است.

در این باره خداشناس، کارگردان نمایش در گفت‌وگویی با بازتاب خبر می‌گوید: هدف از اجرای این نمایش با توجه به وضعیت کنونی جامعه که شاید بیشتر ناشی از فشارهای اقتصادی باشد، ایجاد فضایی شاد و درعین حال سرگرم کننده است، اما نکته مهم دیگر شناساندن نمایش طنز یا به نوعی کمدی در نوع درست آن و به شکلی که ریشه در تاریخ این سرزمین دارد است.

او اضافه می‌کند: ما گاهی شاهد نمایش‌ هایی با عنوان کمدی روی صحنه هستیم که با ذائقه مخاطب ایرانی همخوانی درست ندارد و مخاطب و تماشاگر تئاتر امروز نمایشی درست در قالب طنزی که با فرهنگ این سرزمین عجین باشد را به اندازه کافی در دسترس نداشته و به ناچار به تماشای کارهایی می‌نشیند که با فرهنگ و سنت ما هیچ تناسبی ندارد، این درحالی است که نمایش سنتی ایران قدرت و پتانسیل زیادی در جذب مخاطب دارد و حتی در تئاتر دنیا حرف برای گفتن دارد. 

وی تاکید می‌کند: مقصر این بی مهری به یادگار هنرمندان قدیمی این عرصه و نیز آیین‌ها و نمایش سنتی همین نسل امروز ماست که نتوانستیم این گونه نمایشی را به عنوان یک سبک ایرانی به جهانیان معرفی کنیم و در داخل کشور هم آن طور که باید آن را اجرا نمی‌کنیم. 

خداشناس که مشهد را قطب مهم تئاتر ایران پس از تهران می‌داند، می‌گوید: این نوع نمایش‌های سنتی در سال‌های اخیر به ندرت روی صحنه تئاتر مشهد رفته و متاسفانه مردم این شهر با این سبک نمایشی تا حدی ناآشنا هستند، هر چند که در حافظه و خاطره همه تماشاگران تئاتر و حتی افراد عادی، نمایش سنتی هنوز وجود دارد. با این حال باید در روزگار پر رنگ و لعاب امروزی فرصت داد تا مخاطبان این گونه نمایشی را هم تجربه کنند.

او خاطرنشان می‌کند: البته ناگفته نماند که یک گروه تئاتری فقط تا حدی قدرت و توانایی دارد و این خودباوری و رونق دادن دوباره به آنچه خود داریم مثل نمایش‌های سنتی  و آیینی، حمایت تمام دستگاه‌های مربوط را می‌طلبد.

نمایش «ازدواج مبارک» با همراهی بازیگران قدیمی مشهد در سالن هلال احمر این شهر اجرا می‌شود.

جواد انصافی، خسرو نایبی‌فر، عباس جان‌فدا، حمیدرضا جندقی، کریم جشنی و نوشین نوروززاده از بازیگران این نمایش به تهیه‌کنندگی مجتبی زورمند هستند.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 22568
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.