وعده عبد المهدی برای پاسخگویی به مطالبات معترضان عراقی

به گزارش بازتاب خبر، به نقل از سایت شبکه السومریه نیوز، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در دیدار با دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک تاکید کرد، دولت عراق برای پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرکنندگان و تحقق اصلاحات در عراق تلاش می‌کند.

عبد المهدی گفت، کمیته تشکیل شده برای تحقیق درباره رخدادهایی که در جریان تظاهرات به وقوع پیوست، فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد. برخی تلاش کردند تا تظاهرات را از مسیر مسالمت‌آمیز خود خارج نمایند و از اعتراضات و معترضانی که با خواسته‌های شفاف و مشروع به خیابان‌ها آمدند، سوء استفاده کنند.

وی همچنین نامه‌ای را به نوری الدلیمی، رئیس کمیته عالی وزارتی و وزیر برنامه ریزی عراق ارسال کرد که در آن بر لزوم تکمیل تحقیقات و دریافت هرگونه موضوع ثبت شده‌ای از سوی هریک از مقام‌های نظامی و غیر نظامی یا شهروندان درباره حوادث اخیر و بررسی صحت و سقم آن و پیگیری اصولی محتوای آن و درج موضوع در صورت جلسه تحقیقات جهت روشن شدن حقیقت تاکید شده است.

در همین راستا، نخست وزیر به سفیران دیگر کشورها در عراق اطلاع داد که مطالبات معترضان”خواسته‌هایی به حق و قانونی” است.

عبد المهدی گفت: ما به تظاهرات به دلیل اینکه نوعی بیان نظرات است احترام می‌گذاریم و نسبت به آن و هرگونه حادثه‌ای که موجب وقوع زیان‌های تاسف‌بار شده پاسخگو هستیم.

وی عنوان کرد: کمیته تحقیقاتی تشکیل شده است و اختیاراتی برای گشودن پرونده‌ها به صورت حرفه‌ای به آن سپرده شده است. ما با تظاهرات به عنوان یک حق قانونی برخورد می‌کنیم و نیروی ویژه‌ای برای حفظ نظم و نه ضد شورش تشکیل شده است. این نیرو برای تعامل درست و احترام به حق تظاهرات و حقوق بشر آموزش دیده شده و یک نیروی نظامی نیست.

انتهای پیام

چاپ چاپ کد خبر | : 27771
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.